Mourinho: Ronaldo është fenomen, duhet studim për të

Jose Mourinho ka folur fjalë të mëdha për Cristiano Ronaldon.

Portugezi së fundmi u bë golashënuesi më i madh në historinë e kualifikimeve në kampionate evropiane me katër golat e tij për Portugalinë ndaj Lituanisë, një rekord më vete ky.

Por për sukseset e yllit të Juventusit ka folur Mourinho i cili punoi me sulmuesin për 3 sezone nga viti 2010 deri në 2013 te Reali i Madridit.

“Ajo që po bën nuk më befason”, ka thënë fillimisht Mourinho.

“Në moshën 34 vjeç ai është një lojtar i shkëlqyeshëm, i cili luan për një skuadër të madhe, me ambicie të mëdha”.

“Nuk më befason sepse, në aspektin gjenetik, atij duhet t’i bëhet një studim rasti dhe kjo vlen edhe për mentalitetin e tij”.

Cristiano është një fenomen, ai është dikush që mendon vetëm për të fituar dhe për të bërë edhe më mirë”.

“Kjo është arsyeja pse ajo që po bën nuk më befason. Mendoj se kur Cristianoështë 50 vjeç, FIFA do ta ftojë atë në një ndeshje legjendash dhe ai do të shënojë”.

“Jam i sigurt se ai do të bëjë”, përfundoi trajneri portugez.